Şehirlerde araç kullanmanın en zor tarafı, trafikte harcanan süre ve park yeri bulma sorunudur. Fides bu iki konuda da Ulaştırma Bakanlığı’na ve Belediyelere hizmet vermektedir.

Araç Sayma ve Sınıflandırma sistemleri ile, Kurumlara doğru altyapı yatırımları yapma ve yatırımların geri dönüşlerini analiz etme imkanı tanırken, otopark kontrol ve ücretlendirme sistemleri ile park yeri sorunu çözmeye yardımcı olur.

Trafik otomasyonu konusundaki 20 yıllık tecrübesi ile Fides, sorunu doğru teşhis eder ve doğru teknolojileri sunar. Amacınız ister sadece basit bir sayma sistemi olsun, ister karmaşık bir otopark otomasyonu Fides daima sizin yanınızda olacaktır.

Fides, sadece araç sayımı ile değil, kişi sayma sistemleri üzerinde de çalışarak, satış, kiralama ve yatırım kararlarınıza destek olur.

Karayollarında, seyahat eden araçların sayı ve sınıf bilgisi yatırımların doğru yönlendirilmesi için kritik öneme sahiptir. Hava basınçlı sayıcılardan, loop dedektörlü cihazlara, mikrodalga teknolojisinden, görüntü analizi ile sayım yapan teknolojilere kadar birçok sistem mevcuttur. Bunlardan Belediyeniz ya da Karayolları Bölgeniz için en doğru sistemi seçmek, saha tecrübesini, ihtiyacınızı doğru analiz etmeyi ve teknolojileri yakından tanımayı gerektirir.

Fides, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Araç Sayma ve Sınıflandırma Sistemlerinin bir çoğunu temin ve tesis etmektedir. KGM standartlarına uygun 9 çeşit araç sınıflandırma kapasitesine sahip cihazlarımızla %97 doğrulukla sayım ve sınıflandırma yapılabilmektedir. KGM’ye ait, Türkiye’nin her yerinde kurulu bulunan 500’e yakın cihaz ile, GSM şebekesi üzerinden veri toplayan sistemin tümü Fides tarafından tesis edilmiştir.

İster bir apartmanın garaj girişinin kontrolü, ister çok katlı bir otoparkın karmaşık yönlendirme ve ücretlendirme sistemi olsun, Fides, her türlü otopark çözümü için yanınızdadır. Müşterilerine, ilk ücretli otopark sistemini 1994 yılında kuran Fides, o tarihten bugüne kendi geliştirdiği otopark çözümleri ile hizmet vermektedir. VHF, 2.4GHz ya da kartlı sistemlerle çalışan entegre geçiş kontrol sistemleri kurulabilir.

Büyük otoparklar için boş yer gösterme sistemleri, katlardaki araçları sayma ya da boş park yerlerini tek tek gösterme olarak, farklı isteklere cevap verebilecek şekilde dizayn edilebilir. Kendi ürünlerimiz ya da yabancı temsilciliklerimizle ihtiyaçlarınız karşılanır.

Kişi Sayma sistemleri ile AVM, mağaza veya kaldırımların kullanımını, yönleri ile analiz etmek mümkündür. Irisys, akıllı PIR algılayıcıların yanısıra, kamera ile görüntü analizi sistemleri de kullanarak yüksek doğruluk oranı ile kişi sayım sonuçlarını elde etmek mümkündür.

Kişi Sayım Sistemleri ile:

 • AVM’ler için mağazaların satış analizi ile birleştirerek performans/kira hesabı yapılması,
 • Mağaza performansı belirleme (giren müşteri/satış oranı)
 • Kişi trafiğine göre hizmet yeri seçme,
 • Kişi trafiğine göre hizmet edecek personel sayısı seçme,
 • Yoğun ve sakin zaman periyotları,
 • Promosyon ve tanıtım faaliyetlerinin başarı ölçümleri,
 • Happy Hours, ürün tanıtımı gibi aktivitelerin belirlenmesi ve bunların verimliliğinin ölçülmesi
 • Dolaşım ve gidilecek yer analizi
 • İçerideki insan sayısını inceleme
 • Tahliye kontrolü
 • Güvenlik ve emniyet analizi
 • Optimum müşteri memnuniyeti (içerideki kişi sayısına klimaları çalıştırma gibi)
 • Müşteri yoğunluğuna göre personelin verimli kullanılması
 • Müşteri kayıplarını minimize etme
 • İşletme çapında performans yönetim ve değerlendirmesi

Veri toplamak kadar, onu doğru analiz etmenin de önemli olduğunun bilincindeyiz. Toplanan verilerin anlaşılabilir, kolay kullanılan bir hale dönüştürülmesi Fides’le çalışmanın size sunacağı en önemli ayrıcalık olacaktır. Web tabanlı, Oracle, MSSQL, MS veritabanları ile çalışabilen yazılımımızla, istediğiniz raporları alarak analizlerinize yardımcı olabiliriz.